Київський міський будинок учителя
5 жовтня 1912 року на вулиці Володимирській було урочисто відкрито для освітянської громади Києва Педагогічний музей. Будівлю було споруджено за проектом відомого київського архітектора П. Ф. Альошина. Крім залів для експозиції в Педагогічному музеї були і фахова бібліотека, читальний зал, спеціальні кабінети для демонстрування навчальних посібників і приладів, виставка педагогічної літератури, велика аудиторія для проведення масових заходів за участю представників різних освітніх товариств.
Саме у цьому освітянському домі у квітні-серпні 1917 року проходили І та ІІ Всеукраїнські вчительські з’їзди. А 7 листопада 1917 року в залі Педагогічного музею було урочисто відкрито Українську академію педагогічних наук (УАПН).
У приміщенні музею працювало Бюро Всеукраїнської вчительської спілки, головою якого була Софія Русова. У цьому ж будинку працювала і новостворена Українська державна академія мистецтв. У стінах цього будинку перебувала Центральна Рада — перший національний уряд України.
1922 року тут засновано Будинок працівників освіти. У 1934 році був реорганізований у Київський міський будинок учителя, як державну культурно-просвітницьку установу, створену з метою забезпечення культурних і професійних потреб працівників освітніх закладів. Того ж року розпочато капітальний ремонт, який закінчено 1938 р., коли тут було розташовано Музей В. І. Леніна.
У 1941 р. перед відступом радянських військ з міста Будинок було заміновано. Німцям вдалося швидко знайти та знешкодити вибухівку. Під час окупації тут знаходився Музей найдавнішої історії. Після визволення Києва в 1943–1982 рр. тут знов знаходився Музей В. І. Леніна, який 1982 р. було переміщено в новий будинок на пл. Ленінського Комсомолу. З 1982 р. тут знов функціонує Будинок учителя.
В 2002 Київською міською радою реорганізований у комунальний комплексний позашкільний навчальний заклад «Київський міський будинок учителя».
При будинку вчителя проводять науково-педагогічні семінари, конференції, діють колективи художньої самодіяльності, різного роду гуртки для вчителів та школярів (зокрема, танцювальні та хорові). При Будинку учителя діє Педагогічний музей.
Адреса: вул. Володимирська, 57, Київ
Телефон: +380 (44) 234-30-72
Ел. пошта: KTH@bigmir.net