Кирилівська церква
Кирилівську церкву було збудовано в 1139 р. на далекій околиці стародавнього Києва — Дорогожичах. Засновник церкви — чернігівський князь Всеволод Ольгович, при хрещенні він узяв ім’я Кирило.
Для представників династії Ольговичів храм був заміською резиденцією і родовою усипальнею. У 1194 р. тут було поховано київського князя Святослава — героя давньоруської поеми «Слово о полку Ігоревім».
Князь Всеволод привніс у будівництво в Києві риси чернігівської архітектурної школи. Кирилівська церква мала три апсиди, одну баню, шість стовпів і хори для князя. Сходи на хори розмістили в товщі храмової стіні без побудови окремих бічних веж. Підлогу виклали керамічнию плиткою і зробили фресковий стінопис, рештки якого збереглися донині.
Архітектура Кирилівської церкви добре збереглася з XII ст. Під час перебудови XVII — XVIII ст. було зведено чотири бічних бані та пишний фронтон над входом, оздоблено вікна і портали ліпним декором. Древні архітектурні форми чітко вирізняються під цими добудовами. Декор фасадів складався з аркатурного пояска у верхній частині стін, бані й легких напівколонок на бані та апсидах. Стіни зовні були потиньковані, укоси вікон і портали прикрашав фресковий розпис.
Центральний підбанний простір храму — високий, вільний, добре освітлений, із хорами у західній частині — контрастував з іншими приміщеннями: напівтемним нартексом з нішами-аркосолями для гробниць, хрещальнею, вузькими сходами на хори у товщі північної стіни, невеличкою молитовнею на хорах. Особливістю храму були маленькі бокові хори перед південною апсидою.
Стіни Кирилівської церкви покрито живописом — фресками XII ст., розкритими з-під олійних записів, окремими фрагментами темперного розпису XVII ст. та олійними роботами XIX ст. на ділянках, де фрески не збереглися. Від древніх фресок, що прикрашали все приміщення храму, залишилося близько 800 м2 розписів, які являють собою цінні художні твори періоду Древньої Русі.
Старовинна архітектура Кирилівської церкви, її настінний розпис ваблять до цієї пам’ятки тисячі гостей. Тут проводяться концерти давньоруської музики у грамзапису, виступають артисти філармонії.
Адреса: вул. Олени Теліги, 12-б, Київ
Телефон: +380 (44) 468-11-26
Сайт: www.nzsk.org.ua