Качанівський палац
Палацовий ансамбль у Качанівці, заснований у 1770-х рр., сьогодні є єдиним серед українських садиб, що збереглися в комплексі.
Урочище Качанівка розкинулось на околиці села на нерівному ландшафті. Верхнє плато займає палацовий комплекс будівель, які є пам’ятниками архітектури, нижнє — мальовничий парк з 12 ставками, павільйонами, скульптурами, парковими містками, «руїнами», амфітеатром.
Садиба була заснована графом П. Рум’янцевим-Задунайським. За проектом російського архітектора Карла Бланка, український зодчий М. Мосцепанов вибудував розкішний палац у романтичному стилі та спланував парк при ньому.
Другий будівельний період садиба пережила у 1808–1824 рр. за нових власників — українського поміщика Григорія Почеки та його дружини Параски Андріївни. Тоді розширюється територія садиби, Качанівський палац перебудовується у стилі російського класицизму, зводяться нові будівлі різного призначення, закладається пейзажний парк.
І нині Качанівський парк, виплеканий трьома поколіннями Тарновських, є одним із найбільших пейзажних садів України та Європи.
Після вступу 1824 р. у володіння Качанівкою поміщиків-меценатів Тарновських, починається її найбільш цікавий період, що продовжувався більше 70-ти рр. і приніс славу цьому краю як своєрідному культурно-мистецькому осередку, який приваблював кращих представників творчої інтелігенції. Тут бували і творили Тарас Шевченко, Микола Гоголь, Марко Вовчок, Михайло Глінка, Микола Маркевич, Михайло Врубель, Василь Штернберг, Ілля Рєпін та багато інших знаменитих на весь світ митців.
Останніми господарями Качанівського палацу протягом 1914–1918 рр. була старша донька «цукрового короля» Павла Харитоненка Олена та її чоловік Михайло Олів. За історичними свідченнями очевидців, у день їхнього весілля вся алея від Качанівського палацу до садибної церкви протяжністю 500 м була всипана цукром, символом майбутнього солодкого життя молодят.
Намагаючись відновити давню традицію, Фонд М. Томенка спільно з народним депутатом В. Дубілем у 2009 р. відбудували центральну алею заповідника, а після святкового відкриття, першими по алеї пройшли три пари молодят, які в той день святкували своє весілля. Таким чином, було відтворено легенду про розкішне весілля доньки промисловця та мецената господаря маєтку Павла Харитоненка і з тих пір весільні пари часті гості у Качанівському палаці.
Адреса: с. Качанівка, Ічнянський р-н, Чернігівська обл.
Телефон: +380 (46) 332-41-15
Сайт: www.kachanovka.com.ua