Андріївський узвіз
Андріївський узвіз здавна був найкоротшим шляхом, який з’єднував князівське Верхнє місто з ремісничо-торговельним Подолом. Сучасну назву узвіз одержав у 1740-х роках, а нинішня забудова склалася вже наприкінці ХІХ — на початку ХХ століття. І сьогодні Андріївський узвіз зберігся у неповторній своїй мальовничості.
З багатьма спорудами на Андріївському узвозі пов’язані важливі сторінки історії та культури міста.
У будинку № 13 у 1906 −1913 та 1918–1919 рр. жив відомий письменник Михайло Булгаков, тут встановлено меморіальну дошку. Булгаков любив Київ, з ніжністю писав про нього у своїх творах, оселяв тут своїх героїв. Трохи вище, на горі, незвичайних романтичних обрисів висока споруда. Будинок, що нагадує старовинний замок, зведений 1902 року і дістав назву «Замок Ричарда Левине Серце». Також на Андріївському узвозі жили відомі художники Г. К. Дядченко, Ф. С. Красицький, І. С. Макушенко, скульптор Ф. П. Балавенський.
Нині вулиця оновлена і стилізована у дусі ХІХ століття, відтак причаровує і туристів, і любителів старовини. Тротуари Андріївського узвозу вимощено спеціальною цеглою, виготовленою за старовинним рецептом, оновлено бруківку проїзної частини. Особливої чарівності надають вулиці чавунні ліхтарі, виготовлені за старовинним малюнками.
Андріївський узвіз став справжнім музеєм просто неба. Щовесни тут влаштовується свято мистецтв, художні виставки. Більше того, з 1991 року це улюблене місце гулянь усіх киян на день Києва та на День Незалежності.
Праворуч від Андріївської церкви на вулиці Десятинній є унікальний пам’ятник Проні Прокопівні Сєрковій і Свириду Петровичу Голохвастому. Це персонажі однієї з найбільш сатиричної кінокомедії радянських часів «За двома зайцями». Місце було обрано не випадково, адже зйомки фільму проходили саме в цьому місті, а основне дійство фільму відбулося саме біля Андріївської церкви.
Адреса: Андріівський узвіз, Київ
Сайт: onestreet.kiev.ua