Національний музей Тараса Шевченка
Ідея створення музею Тараса Шевченка з'явилася тільки після його смерті. Члени української громади в Санкт-Петербурзі доклали всіх зусилль, щоб зберегти творчу спадщину поета. За останні роки музей став одним з найбільших центрів національної культури в Україні.
Центральний державний музей T.Г. Шевченко був відкритий в Маріїнському палаці в квітні 1941 року, на підставі Національної виставки 1939р. в честь 125-річчя від дня народження поета.
Тепер він називається Київський національний музей Тараса Шевченка і знаходиться на бульварі Тараса Шевченка в Києві. У 24 залах музею розміщується понад 4 000 унікальних експонатів, серед яких оригінальні твори Т. Шевченка, документи про його життя і роботу, списки його віршів, написані від його руки, рідкісні фотографії поета і його друзів, перші видання його творів. Крім того, тут показані особисті речі Т. Шевченко: чорнило і перо, мольберт, палітра, альбоми, книги, табакерки та інше. Гордістю музею є збірники віршів з автографами і написами поета, а також видання «Кобзаря» 1860 року.
Виставка розділена на три основні зали: «Доля», «Муза» і «Слава». Зал «Доля» починається із запису дати народження поета в регістрі і його портрета пензля художника Карла Брюллова, за який була куплена свобода Тараса Шевченка. Другий зал об'єднує поетичну і графічну спадщину Шевченка - це найцінніша національна святиня українського народу. Зал «Слава» збирає матеріали, які увіковічнюють пам'ять про Т. Шевченка.
Недалеко від Національного музею Тараса Шевченка знаходиться Літературно-меморіальний музей Тараса Шевченка. Цей музей був відкритий для відвідувачів 10 листопада 1928р. Ідея його створення належить архітектору В.Г. Кривецькому, який і втілив у життя проект будинку-музею.
Ця виставка показує клімат будинку протягом трьох відвідувань Тараса Шевченка Києва і його життя в цьому будинку в 1846 році. У музеї знаходяться особисті речі Тараса Шевченка: інструменти для живопису і різьби, «Кобзар», опублікований в 1860р. з вступним підписом поета, полотняний костюм та сорочка, які йому подарувала його сестра Ярина. Розташування кімнат, меблів, студії й саду відповідають духу часу, коли поет жив і працював у цьому будинку.
Філії нашого музею знаходяться за адресами:
- пров. Т. Шевченка, 8-а
- вул. Вишгородська, 5
Адреса: бульв. Тараса Шевченка, 12, Київ
Телефон: +380 (44) 234-25-56
Сайт: www.museumshevchenko.org.ua