«Мигдаль-Шорашим», одеський музей історії євреїв Одеси
Музей історії євреїв Одеси «Мигдаль-Шорашим» був відкритий 12 листопада 2002 року. До сьогодні він є єдиним в Україні єврейським музеєм, розташованим в окремому приміщенні і щорічно приваблює тисячі туристів з різних країн світу. Музейні матеріали, що стосуються історії євреїв Одеси, охоплюють період з 1770-х років і до сьогодні. Особливо широко представлені матеріали кінця XIX — початку XX століть, період 1920-х — 1930-х років, історія Голокосту в одеському регіоні.
Музей історії євреїв Одеси «Мигдаль-Шорашим» розташований у звичайній одеській квартирі, спеціально переобладнаної для експозиції. Однак при його створенні засновники вирішили зберегти домашній затишок, тому установа більше нагадує житло корінного одесита — приблизно так виглядали квартири одеських євреїв, в яких знаходилося місце не тільки антикварним речам, але і сімейним фотографіям, листам, документам, переданим з покоління в покоління.
У музеї історії євреїв Одеси «Мигдаль-Шорашим» представлені:
- предмети одягу та побуту одеських євреїв XVIII-XX століть
- ритуальні предмети
- твори мистецтва та національні музичні інструменти
- документи, фотографії, листи, листівки, газети, журнали, книги, зразки рекламної продукції старої Одеси із сімейних архівів городян
Експозиція розміщується в 9 кімнатах, включаючи вестибюль, на загальній площі 200 м2. Фонд музею історії євреїв Одеси «Мигдаль-Шорашим» налічує понад 13 000 предметів, 80 % експонатів — оригінали.
Частина експонатів — залишки найбільшої в Європі колекції державного Всеукраїнського музею єврейської культури ім. Менделе Мойхер-Сфоріма, який був створений в Одесі в 1927 році, проіснував 9 років і в 1941 році був остаточно знищений. Основна ж маса представлених речей і документів збиралася ентузіастами громади «Мигдаль» по крихтах протягом кількох десятиліть. Основу експозиції складають особисті та сімейні фонди одеситів, зокрема, зібрання речей, документів, листів і фотографій, переданих музею Д. Фрумін, В. Верховський, А. Дроздовський, Л. Дусманом, сім’єю Литовченко, Б. Мінкусом, А. Мисюк, І. Найдіс, М. Пойзнер і багатьма іншими.
Окремі розділи експозиції присвячені жертвам Голокосту, видним одеським діячам літератури, мистецтва, кінематографа і театру, побуті та релігії євреїв.
Адреса: вул. Ніжинська, 66, Одеса
Телефон: +380 (48) 728-97-43