«Київський національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років», меморіальний комплекс
Перші пропозиції, задуми та рішення про створення Музею історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. з’явилися ще під час самої війни. 12 червня 1943 р. ЦК КП(б)У прийняв постанову «Про заснування музею Вітчизняної війни українського народу». Першим етапом у створенні музею вважається проведення республіканської виставки «Партизани України в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників», яка була відкрита 30 квітня 1946 р. На той момент її щорічно відвідувало до 90 000 осіб, а колекція нараховувала близько 13 000 експонатів.
Наступною стадією в історії музею стало 17 жовтня 1974 року. В цей день було урочисто відкрито «Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Але було зрозуміло, що музей потребує спеціального комплексу приміщень, у якому можна було б повністю розкрити історію Великої Вітчизняної війни 1941–1945 рр. Тоді ж було розпочато створення Меморіального комплексу. Основою для будівництва став творчий задум і проект відомого скульптора Є. Вучетича і архітектора Є. Стамо. Роботи виконав авторський колектив скульпторів і архітекторів: В. Бородай, В. Єлізаров, І. Іванов, Г. Кислий, І. Мезенцев, Ф. Согоян, М. Фешенко та інші. Над спорудженням меморіалу працювали сотні відомих підприємств, науково-дослідних інститутів і установ усього Радянського Союзу.
9 травня 1981 був урочисто відкритий величний Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Він увібрав найхарактерніші риси монументальної пропаганди того періоду, його експозиція була заснована на моноідеологічних канонах, що панували в тогочасній музейній практиці, проте створення такого меморіального комплексу мало неабияке значення і викликало широкий громадський резонанс. Він став центром виховання патріотичних почуттів, справжньою скарбницею народної пам’яті.
Історичні зрушення 90-х років поставили перед науковим колективом музею нові завдання: удосконалення змісту і форми роботи, зокрема — суттєву зміну концепції головної експозиції та практичне її втілення. Протягом 1992–1995 років було здійснено докорінну реекспозицію. У нових історичних реаліях, в умовах незалежної Української держави пріоритет надано українській тематиці, героїзму і жертовності народу України, його внеску у здобуття Перемоги над нацизмом. Враховуючи значення Меморіального комплексу як унікальної пам’ятки вітчизняної культури, з метою збереження його історико-культурних цінностей, 21 червня 1996 року Указом Президента України йому надано статус національного. З того часу він має нинішню назву.
Сучасну експозицію меморіального комплексу «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років» створено у жовтні 1994 — травні 1995 років. Пріоритет у ній надано українській тематиці, внеску України у Перемогу над нацизмом. Значну увагу приділено також іншим ділянкам радянсько-німецького фронту, великомасштабним битвам війни, створенню та діяльності антигітлерівської коаліції, героїзму та жертовності народу. Головну експозицію розгорнуто в 16 залах загальною площею 5 000 м2, вона налічує понад 15 000 музейних предметів. Особливістю експозиційного показу є подача суто історичного матеріалу шляхом створення символів і образів, що легко сприймаються та запам’ятовуються.
Меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років» займає площу понад 10 га. До нього входять: музей з монументом «Батьківщина-мати», головна площа з алеєю міст-героїв та скульптурними композиціями «Форсування Дніпра» й «Передача зброї», галерея героїв фронту і тилу з бронзовими горельєфними композиціями, чаша «Вогонь Слави», виставка бойової техніки та озброєння і окрема споруда, де розгорнуті постійно діючі тематичні реліквійні експозиції «Трагедія і доблесть Афгану», «На чужих війнах». Для відвідування відкриті літак Лі-2, гелікоптер Мі-24 В та реактивний винищувач МіГ-23. Головну скульптуру — фігуру жінки зі щитом і мечем у руках створено з листової нержавіючої сталі та встановлено на конусному п’єдесталі 40-метрової висоти. Висота скульптури від п’єдесталу до кінчика меча — 62 м, загальна висота — 102 м, вага — близько 500 т.
Адреса: вул. Лаврська, 24, Київ
Телефон: +380 (44) 285-94-52
Сайт: warmuseum.kiev.ua