Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини
Косів здавна називають столицею народного мистецтва Гуцульщини. Саме в цьому центрі, перлині духовної культури, зосереджувались і розвивались основні галузі народних ремесел: різьблення по дереву, гончарство, художнє ткацтво та вишивка.
Сьогодні ця унікальна й багата історико-мистецька та етнографічна спадщина, що становить складову частину нашої національної культури, представлена в експозиції та фондах Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини.
Косівський музей був відкритий у 1969 році. В основу музею була закладена збірка творів народного мистецтва Є. Я. Сагайдачного (1886–1961), відомого українського художника та мистецтвознавця, який у 1946 р. разом з дружиною приїхав до Косова і почав працювати у місцевому училищі прикладного мистецтва. Майже весь свій час присвятив вивченню та збиранню творів народного мистецтва.
Колекція музею нараховує близько 5 000 експонатів. У ній представлено одні з кращих збірок виробів з дерева, кераміки, шкіри та металу, гуцульського одягу та вишивки. Експозиція музею знайомить з народним декоративно-ужитковим мистецтвом ХІХ—ХХ ст. Привертають увагу речі господарсько-побутового призначення — черпаки, коновки, пасківники, кептарі та кожухи, тайстри, пояси-череси, свічники, глечики та миски, які відзначаються вишуканими формами, оригінальним декоруванням та глибоким символічним змістом. Широко представлені керамічні вироби другої половини ХІХ ст. відомих майстрів О. Бахметюка, П. Баранюка, П. Кошака.
Оригінальне вирішення побудови всієї експозиції, змістовні екскурсії, консультації для фахівців та любителів народного мистецтва, дають можливість краще та глибше пізнати самобутню історію культури та мистецтва цього чарівного мистецького краю. Музей сприяє науковому пізнанню, національному утвердженню, прищеплюючи високі естетичні смаки і уподобання.
Тисячі вітчизняних та зарубіжних туристів з інтересом знайомляться з історією і традиціями краю, щоразу відкриваючи для себе Україну, як державу.
Адреса: вул. Незалежності, 55, Косів, Косівський район, Івано-Франківська обл.
Телефон: +380 (02) 782-16-43
Сайт: hutsul.museum/museum/structure/kosiv